Hall of Fame

- Roll of Honour -

Past Champions

wdt_ID YEAR   WINNER   CLUB
1 2022 S. Fell Tynemouth
2 2021 A.J.Minnikin City of Newcastle
3 2020 J. Wilson Close House
4 2019 M.Wharton Newcastle United
5 2018 A.J.Minnikin Alnmouth
6 2017 P.Ridden City of Newcastle
7 2016 M.Wharton Newcastle United
8 2015 J.Hermeston City of Newcastle
9 2014 J.Storey Alnmouth
10 2013 A.J.Minnikin Northumberland
11 2012 M.Webb Bedlingtonshire
12 2011 N.Maddison City of Newcastle
13 2010 N.Maddison City of Newcastle
14 2009 C.Paisley Stocksfield
15 2008 M.Penny Morpeth
16 2007 C.Paisley Stocksfield
17 2006 F.G.Cowan Bellingham
18 2005 P.Fiddes Morpeth
19 2004 S.Twynholm Morpeth
20 2003 C.McDonnell Stocksfield
21 2002 S.E.Philipson Prudhoe
22 2001 C.McDonnell Stocksfield
23 2000 A.R.Paisley Stocksfield
24 1999 S.E.Philipson Prudhoe
25 1998 J.McCallum Newbiggin

wdt_ID YEAR DIV 1   DIV 2
1 2023 City of Newcastle Morpeth
2 2022 Hexham Longhirst Hall
3 2021 Hexham Seahouses
4 2020 No Event No Event
5 2019 City of Newcastle Close House
6 2018 City of Newcastle Slaley Hall
7 2017 City of Newcastle Newbiggin
8 2016 Hexham Prudhoe
9 2015 City of Newcastle Newbiggin
10 2014 Alnmouth Bedlingtonshire
11 2013 Hexham Whitley Bay
12 2012 Northumberland Close House
13 2011 City of Newcastle Blyth
14 2010 Arcot Hall Newcastle United
15 2009 City of Newcastle Westerhope
16 2008 City of Newcastle Slaley Hall
17 2007 Hexham Alnmouth Village
18 2006 Morpeth City of Newcastle
19 2005 Morpeth Ponteland
20 2004 Hexham Bedlingtonshire
21 2003 Morpeth Blyth
22 2002 Morpeth Wallsend
23 2001 Morpeth Alnwick
24 2000 Stocksfield Ponteland
25 1999 Prudhoe Whitley Bay
YEAR DIV 1   DIV 2

wdt_ID YEAR DIV 1   DIV 2
1 2023 Morpeth
2 2022 Longhirst Hall
3 2021 Seahouses
4 2020 No Event
5 2019 Rothbury
6 2018 Arcot Hall
7 2017 Rothbury
8 2016 Backworth
9 2015 Gosforth
10 2014 Warkworth
11 2013 Dunstanburgh Castle
12 2012 Arcot Hall Stocksfield
13 2011 Westerhope Rothbury
14 2010 Morpeth Alnmouth Village
15 2009 Parklands No Prize
16 2008 Northumberland Parklands
17 2007 Newcastle United Alnwick
18 2006 Arcot Hall Dunstanburgh Castle
19 2005 Bellingham Alnmouth
20 2004 Morpeth Alnwick
21 2003 Hexham Magdalene Fields
22 2002 Northumberland Rothbury
23 2001 Bellingham Blyth
24 2000 Bellingham Parklands
25 1999 City of Newcastle Bellingham
YEAR DIV 1   DIV 2

wdt_ID YEAR WINNER RUNNER-UP
1 1969 Morpeth South Moor
2 1968 Gosforth South Shields
3 1967 Morpeth Beamish Park
4 1966 Gosforth Durham City
5 1965 City of Newcastle Eaglescliffe
6 1964 Gosforth Eaglescliffe
7 1963 Alnmouth Seaton Carew
8 1962 Seaham Harbour City of Newcastle
9 1961 Hexham Beamish Park
10 1960 Gosforth Seaton Carew
11 1959 City of Newcastle Beamish Park
12 1958 Gosforth Ravensworth
13 1957 Prudhoe Ravensworth
14 1956 City of Newcastle Wearside
15 1955 South Shields Prudhoe
16 1954 City of Newcastle Wearside
17 1953 Goswick Eaglescliffe
18 1952 Alnmouth Ryton
19 1951 Westerhope South Shields
20 1950 Ravensworth Gosforth
21 1949 Gosforth Dinsdale Spa
22 1948 Ryton Newbiggin
23 1947 City of Newcastle Ryton
24 1946 Ravensworth City of Newcastle
25 1939 City of Newcastle Chester-le-Street
YEAR WINNER RUNNER-UP

wdt_ID YEAR   WINNER   CLUB
1 2022 S.Smiles Longhirst
2 2021 D. Twizell Hexham
3 2020 No Event No Event
4 2019 S.Laing Blyth
5 2018 D.Dunn Bellingham
6 2017 P.Whittaker Tynemouth
7 2016 G.Mallaburn Dunstanburgh Castle
8 2015 A.Plant Arcot Hall
9 2014 P.Didsbury Blyth
10 2013 G.Farrington Blyth
11 2012 R.Clark Wallsend
12 2011 L.Curry Prudhoe
13 2010 E.Bell Tynedale
14 2009 G.Millar Westerhope
15 2008 J.McCarthy Whitley Bay
16 2007 J.Vincent Blyth
17 2006 K.Mewse Tynedale
18 2005 T.Howey Parklands
19 2004 M.Jobling Morpeth
20 2003 G.Stoker Newcastle United
21 2002 A.Shanley Westerhope
22 2001 M.Young Bedlingtonshire
23 2000 R.Beynon Slaley Hall
24 1999 J.Renwick Hexham
25 1998 C.Slater Bamburgh Castle
YEAR   WINNER   CLUB

wdt_ID YEAR   WINNER   CLUB
2 2021 S. J.Slater City of Newcastle
3 2020 S.Twynholm Morpeth
4 2019 C.Brown Morpeth
5 2018 A.Trimby Seahouses
6 2017 P.Sanderson Bamburgh Castle
7 2016 P.Simpson Alnmouth
8 2015 A.McBride Bedlingtonshire
9 2014 A.J.McLure Longhirst Hall
10 2013 A.J.McLure Longhirst Hall
11 2012 M.Fleming Whitley Bay

wdt_ID YEAR   WINNER   CLUB
1 2022 S.Findlay The Northumberland
2 2021 K. Steward Hexham
3 2020 M. Brown Morpeth
4 2019 C. Brown Morpeth
5 2018 S.J. Slater City of Newcastle
106 2023 S.Findlay The Northumberland

wdt_ID YEAR   WINNER   CLUB
2 2021 M.Blythe Hexham
3 2020 A. Buchanan Matfen Hall
4 2019 A. Buchanan Matfen Hall
5 2018 M.Bromley Ponteland
6 2017 C.Bowman Newbiggin
7 2016 W.Wilkinson Westerhope
8 2015 J.Brookes Arcot Hall
9 2014 C.Turnbull Tynemouth
10 2013 C.Smith Close House
11 2012 J.Storey Alnmouth
12 2011 J.Storey Alnmouth
13 2010 A.Scrimshaw Prudhoe
14 2009 T.Rowland Prudhoe
15 2008 R.Robson-Crosby Ponteland
16 2007 K.Gray Slaley Hall
17 2006 J.Curry Prudhoe
18 2005 S.Lee Newcastle United
19 2004 P.Ridden City of Newcastle
20 2003 P.Ridden City of Newcastle
21 2002 C.Paisley Stocksfield
22 2001 F.G.Cowan Bellingham
23 2000 C.McDonnell Stocksfield
24 1999 A.R.Paisley Stocksfield
25 1998 A.Dobson Wallsend
26 1997 D.Clark Rothbury

wdt_ID YEAR   WINNER   CLUB
2 2021 C.Thoburn Westerhope
3 2020 M. Blythe Hexham
4 2019 J. McCall Westerhope
5 2018 J.Bullivant Blyth
6 2017 J.Brookes Arcot Hall
7 2016 W.Wilkinson Westerhope
8 2015 B.Robinson Westerhope
9 2014 C.Turnbull Tynemouth
10 2013 C.Smith Close House
11 2012 J.Storey Alnmouth
12 2011 J.Brookes Arcot Hall
13 2010 R.Robson-Crosby Ponteland
14 2009 D.Shevill Prudhoe
15 2008 N.Maddison City of Newcastle
16 2007 C.Penny Morpeth
17 2006 C.Penny Morpeth
18 2005 P.Ridden City of Newcastle
19 2004 S.Lee Newcastle United
20 2003 C.Wilkinson Blyth
21 2002 R.Downie Morpeth
22 2001 F.G.Cowan Bellingham
23 2000 A.R.Paisley Stocksfield
24 1999 C.McDonnell Stocksfield
25 1998 G.Tarplee Arcot Hall
26 1997 M.Harrison City of Newcastle

wdt_ID YEAR   WINNER   CLUB
2 2015 J.Brookes Arcot Hall
3 2014 C.Turnbull Tynemouth
4 2013 J.Friar Alnwick
5 2012 J.Storey Alnmouth
6 2011 T.Rowland Prudhoe
7 2010 T.Rowland Prudhoe
8 2009 K.Goldie Gosforth
9 2008 N.Maddison City of Newcastle
10 2007 D.Shevill Prudhoe
11 2006 N.Henderson Goswick
12 2005 M.Wharton Newcastle United
13 2004 K.J.Shotton Alnmouth
14 2003 M.Wharton Newcastle United
15 2002 A.Baston City of Newcastle
16 2001 P.Fiddes Bedlingtonshire
17 2000 B.Taylor Hexham
18 1999 C.McDonnell Stocksfield
19 1998 A.R.Paisley Stocksfield
20 1997 A.R.Paisley Stocksfield
21 1996 D.Clark Rothbury
22 1995 R.Denton Blyth
23 1994 M.Harrison City of Newcastle
24 1993 G.Donnison Gosforth
25 1992 G.Donnison Gosforth
26 1991 A.J.Brown Blyth

wdt_ID YEAR   WINNER   CLUB
1 2022 M.Blythe Hexham
2 2021 J.Wilson Close House
3 2020 J. Robson Hexham
4 2019 P.Ridden City of Newcastle
5 2018 J.Storey Alnmouth
106 2023 A.J.Minnikin City of Newcastle
107 2017 A.J. Minnikin Alnmouth
108 2016 A.Gibson The Northumberland
109 2015 A.J.Minnikin The Northumberland
110 2014 T.Rowland Prudhoe
111 2013 M.Lamb Hexham
112 2012 J.H.Curry Prudhoe
113 2011 M.Webb Bedlingtonshire
114 2010 P.Ridden City of Newcastle
115 2009 S.Twynholm Morpeth
116 2008 M.Penny Morpeth
117 2007 S.Twynholm Morpeth
118 2006 P.Waugh Hexham
119 2005 S.Twynholm Morpeth
120 2004 S.Twynholm Morpeth
121 2003 A.J.Minnikin Gosforth
122 2002 S.E.Philipson Prudhoe
123 2001 S.Twynholm Morpeth
124 2000 J.Oakley Whitley Bay
125 1999 G.T.Wilson Morpeth

wdt_ID YEAR   WINNER   CLUB
1 2022 J. Rutherford Arcot Hall
2 2021 A.Dixon City of Newcastle
3 2020 No Event COVID
4 2019 G.Donnison Gosforth
5 2018 A.J.Minnikin Alnmouth
106 2023 C.Thoburn Westerhope
107 2017 A.J.Dixon City of Newcastle
108 2016 M.Wharton Newcastle United
109 2015 A.J.Minnikin The Northumberland
110 2014 S.Lee Newcastle United
111 2013 S.Twynholm Morpeth
112 2012 M.Webb Bedlingtonshire
113 2011 T.Rowland Prudhoe
114 2010 No Competition.
115 2009 S.Lee City of Newcastle
116 2008 S.Heads Hexham
117 2007 S.Lee Newcastle United
118 2006 F.G.Cowan Bellingham
119 2005 J.Curry Prudhoe
120 2004 M.Lansbury Newbiggin
121 2003 I.Donaldson Arcot Hall
122 2002 C.McDonnell Stocksfield
123 2001 I.Donaldson Arcot Hall
124 2000 C.McDonnell Stocksfield
125 1999 S.E.Philipson Prudhoe

wdt_ID YEAR   WINNER   CLUB
1 2022 A.J. Minnikin City of Newcastle
2 2021 J. Robson Hexham
3 2020 No Event
4 2019 S.Heads Hexham
5 2018 P.Caldicott The Northumberland
106 2023 A.J.Minnikin City of Newcastle
107 2017 A.J.Dixon City of Newcastle
108 2016 P.Ridden City of Newcastle
109 2015 P.Ridden City of Newcastle
110 2014 A.Dixon City of Newcastle
111 2013 A.W.Stevenson City of Newcastle
112 2012 L.Matthewson Gosforth
113 2011 K.Gray Northumberland
114 2010 S.Twynholm Morpeth
115 2009 C.Paisley Stocksfield
116 2008 C.Paisley Stocksfield
117 2007 C.Paisley Stocksfield
118 2006 B.Taylor Hexham
119 2006 F.G.Cowan Bellingham
120 2006 A.J.Minnikin Gosforth
121 2005 F.G.Cowan Bellingham
122 2004 S.Twynholm Morpeth
123 2003 C.McDonnell Stocksfield
124 2003 B.Taylor Hexham
125 2002 M.Dawson Bamburgh Castle

wdt_ID YEAR   WINNER   CLUB
1 2022 Alex Buchanan Slaley Hall
2 2021 I. Henderson Blyth
3 2020 No Event
4 2019 G.Donnison Gosforth
5 2018 M.Lamb Hexham
106 2023 C.Thoburn Westerhope
107 2017 Z.Laws City of Newcastle
108 2016 P.Graham Morpeth
109 2015 A.J.Minnikin The Northumberland
110 2014 A.Dixon City of Newcastle
111 2013 S.Heads Hexham
112 2012 M.Webb Bedlingtonshire
113 2011 D.Smith Arcot Hall
114 2010 N.Maddison City of Newcastle
115 2009 M.Penny Morpeth
116 2008 N.Maddison City of Newcastle
117 2007 S.Twynholm Morpeth
118 2006 S.Twynholm Morpeth
119 2005 J.Curry Prudhoe
120 2004 B.Taylor Hexham
121 2003 K.Cademy-Taylor Newcastle United
122 2002 B.Taylor Hexham
123 2001 S.Twynholm Morpeth
124 2000 G.Pickup Arcot Hall
125 1999 A.R.Paisley Stocksfield
YEAR   WINNER   CLUB

wdt_ID YEAR   WINNER   CLUB
1 2022 J.Wood Arcot Hall
2 2021 No Event
3 2020 No Event
4 2019 M.Jacobs Parklands
5 2018 A.T. Green Bedlingtonshire
106 2023 D.Slipper Gosforth
107 2017 P.Nelson Parklands
108 2016 A.Wardle Parklands
109 2015 J.Crerar Ponteland
110 2014 T.Dodds Blyth
111 2013 J.Crerar Ponteland
112 2012 C.Walden Parklands
113 2011 R.Catherall Newcastle United
114 2010 L.E.Stewart Alnwick
115 2009 K.Mavin Bedlingtonshire
116 2008 P.Trickett Burgham Park
117 2007 R.Cullingworth Morpeth
118 2006 R.J.Richardson Wallsend
119 2005 S.Hogg Percy Wood
120 2004 R.Thompson Hexham
121 2003 M.Louvre Whitley Bay
122 2002 E.Fineran Newcastle United
123 2001 R.Jobson Blyth
124 2000 P.Angel City of Newcastle
125 1999 W.H.Watson Morpeth
YEAR   WINNER   CLUB

wdt_ID YEAR   WINNER   CLUB
1 2022 M.Blythe Hexham
2 2021 P.Caldicott The Northumberland
3 2020 C.Brown Close House
4 2019 No Competition Only played 36 hole
5 2018 J.Storey Alnmouth
106 2023 M.Carss Dunstanburgh
107 2017 D.T.Shevill Prudhoe
108 2016 A.Gibson The Northumberland
109 2015 J.Richardson Hexham
110 2014 T.Rowland Prudhoe
111 2013 S.Lee Newcastle United
112 2012 A.J.Dixon City of Newcastle
113 2011 M.Webb Bedlingtonshire
114 2010 P.Ridden City of Newcastle
198 2024 H. Sewell The Northumberland

wdt_ID YEAR   WINNER   CLUB
1 2022 M. Brown Morpeth
2 2021 M.Brown Morpeth
3 2020 M. Brown Morpeth
4 2019 M.Arkle Rothbury
5 2018 M.Fleming Whitley Bay
106 2023 A.Ross The Northumberland
107 2017 M.Fleming Whitley Bay
108 2016 R.Easton Ponteland
109 2015 D.George Ponteland
110 2014 M.Fleming Whitley Bay
111 2013 R.Farrelly Ponteland
112 2012 J.Bell Newbiggin
113 2011 R.Steel Westerhope

wdt_ID YEAR   WINNER   CLUB
1 2022 A. Ross The Northumberland
2 2021 C. Mackay City of Newcastle
3 2020 D. Row The Northumberland
4 2019 P.Whittaker Tynemouth
5 2018 C.Brown Bamburgh Castle
106 2023 K.Steward Hexham
107 2017 A.J.Allan The Northumberland
108 2016 R.Easton Ponteland
109 2015 K.Graham Prudhoe
110 2014 D.Miller Ponteland
111 2013 G.Bell Parklands
112 2012 J.M.Brown Rothbury
113 2011 C.M.Barlow Ponteland
114 2010 G Sales Backworth
115 2009 N Mckillop Newcastle United
116 2008 M Ward Prudhoe

Appearances

wdt_ID NAME   INITIALS   CLUB PLAYED W D L
1 J Angus J Warkworth 5 2 0 3
2 D Appleby D Alnwick 5 1 1 3
3 M Archer M Newcastle United 1 0 0 1
4 J P Armstrong J P Prudhoe 5 0 1 4
5 K Armstrong K Newbiggin 6 1 2 3
6 J Arnott J Hexham 4 1 0 3
7 S Ashley S Arcot Hall 4 1 1 2
8 B Bailey B Ponteland 3 1 0 2
9 H H S Baker H H S Alnmouth 2 0 1 1
10 A B Barrett A B Warkworth 1 0 0 1
11 K Barrs K Dunstanburgh Castle 3 0 0 3
12 J Baxter J Newbiggin 1 0 0 1
13 G C Bayle G C Ponteland 4 2 1 1
14 B Bennett B Newbiggin 3 1 0 2
15 A Black A Magdalene Fields 28 8 4 16
16 D Black D Hexham 4 1 0 3
17 M Blackith M Bellingham 1 0 0 1
18 M Blythe M Hexham 8 5 0 3
19 S Bolton S Westerhope 30 14 2 14
20 Jonathan Brookes Jonathan Arcot Hall 6 0 1 5
21 Josh Brookes Josh Arcot Hall 3 1 1 1
22 A J Brown A J Newbiggin 2 0 0 2
23 C. Brown C. Close House 6 4 0 2
24 J M Brown J M Morpeth 42 20 6 16
25 J Browne J Berwick 6 1 2 3

National Honours for Northumberland Players

Northumberland were winners of the English Counties Championship in 1960, 1962, 1964 and 1965.

In addition, Northumberland golfers have held the post of President of the English Golf Union and Northumberland players have competed in a host of national and international events

A comprehensive list of Presidents as well as County players and the events in which they have featured appears below.

Players

wdt_ID LAST NAME INITIALS HONOURS CLUB
67 G J Clark G J Boy International - 1950
Amateur Champion - 1964
Walker Cup - 1965
v Scotland - 1961,64,65,66,67,68,71
v Ireland - 1961,64,65,66,67,68,71
v Wales - 1961,64,65,66,67,68,71
v Europe - 1964,65,66,67,68
Scottish Open Amateur Champion - 1973
Portugese Open Amateur Champion - 1974
English Seniors Champion - 1989
Scottish Seniors Champion - 1992
68 D H Curry D H Boy International - 1980
European Junior Team Championship - 1980
European Team Championship - 1987
Walker Cup, Great Britain v America - 987
v Scotland - 1984,86,87
v Wales - 1984,86,87
v Ireland - 1984,86,87
v Spain - 1986,87,88
Youth International - 1985
World Team Championship - 1986
Amateur Champion - 1986
69 P Deeble P Boy International - 1970,71
Youth International - 1973,75
English Champion - 1976, 80
Walker Cup, Great Britain v America - 1977, 81
v Scotland - 1975,76,77,78,79,80,81,83,84
v Wales - 1976,77,78,80,81,83,84
v Ireland - 1975,76,77,78,80,81,83,84
Amateur International Team Bogota - 1978
v Europe - 1978
European Team Championship - 1979, 81
Nations Cup - 1979
Team Member Fiat Trophy - 1980
Europe v South America - 1980
v France - 1982
Champion of Champions - 1982
v Spain - 1985
70 J C Dernie J C Boy International - 1972
72 J J Downie J J Boy International - 1971
Boy International Captain - 1972
Youth International - 1974
v Scotland - 1974
v Wales - 1974
v Ireland - 1974
73 N Dunn N Open Boys Champion - 1951
74 K Fairbairn K Youth International - 1987
v Scotland - 1988
v Ireland - 1988
v Wales - 1988
75 I Ferrie I Youth International - 1996
76 K Ferrie K Open Boys Champion - 1996
Boy International - 1996
Gt Britain & Ireland Boy International - 1996
v Scotland - 1998
v Ireland - 1998
v Wales - 1998
77 P Fiddes P Boys Under 16 v Scotland - 2001

Presidents of EGU

wdt_ID LAST NAME INITIALS   YEAR
67 Duffy D. President E.G. 2018
68 Hall J R President of the EGU - 1979
69 Jones L A President of the EGU - 1963
70 Logan G W President of the EGU - 1987
72 Paterson H President of the EGU - 1933